5 najważniejszych języków do tłumaczenia biznesowego

Jest oczywiste, że świat staje się coraz bardziej połączony, a biznes jest dziś z pewnością międzynarodowy. Wraz z rozwojem Internetu łatwiej jest dotrzeć do odbiorców z daleka, ale języki wciąż mogą stanowić potencjalną barierę. Dlatego właśnie tłumaczenie staje się coraz bardziej potrzebne, ponieważ toruje drogę do globalnej interakcji. Jednak przy tak dużej liczbie języków na świecie trudno jest zdecydować, na jaki język/na jakie języki należy się tłumaczyć. Podczas gdy język angielski może zajmować czołowe miejsce, tutaj jest 5 innych najważniejszych języków dla międzynarodowego biznesu, niektóre z nich mogą Cię po prostu zaskoczyć.

Mandaryński

Według Bloomberga, z wyłączeniem angielskiego, mandaryński jest uważany za najbardziej użyteczny język biznesowy przyszłości. Około 14,4% ludności świata mówi ojczystym językiem mandaryńskim i jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony język na świecie, a na całym świecie mówi nim aż 1 miliard osób. Ponieważ tak wiele osób posługuje się językiem mandaryńskim, z pewnością jest to niezbędny język biznesowy do tłumaczenia, zwłaszcza że język angielski nie jest powszechnie używany w Chinach.

Co więcej, chińska gospodarka doświadczyła zadziwiającego wzrostu w ciągu ostatnich kilku dekad; obecnie jest drugą co do wielkości gospodarką na świecie po USA, ze wzrostem PKB wynoszącym 7,7%. Dominacja w gospodarce światowej sprawia, że Mandaryn jest zauważalnym źródłem możliwości biznesowych. Ponieważ chińskie przedsiębiorstwa rozprzestrzeniają się na całym świecie, nie ma wątpliwości, że Chiny są ważnym konsumentem dla wielu przedsiębiorstw.

Hiszpański

Jako język urzędowy Meksyku, Ekwadoru, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych i innych, hiszpański jest atrakcyjnym językiem do tłumaczenia. W Europie, hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem po angielskim i drugim najczęściej używanym językiem na świecie, zaraz za mandaryńskim. W Ameryce i Europie jest około 414 milionów hiszpańskojęzycznych użytkowników. Szacuje się, że 37,6 mln osób w USA mówi po hiszpańsku jako pierwszy język".

Z tego powodu, rozważając współpracę z USA, należy dążyć do tego, aby komunikować się z tym krajem jako całością, w tym z Hiszpanem. Ponieważ Stany Zjednoczone mają największą gospodarkę na świecie, sprawia to, że język hiszpański ma ogromne znaczenie dla tłumaczeń, zwłaszcza że jest on tak szeroko rozpowszechniony, a jego język będzie się tylko rozwijał. Dlatego też język hiszpański nie pozostawi was bez nagrody.

Rosyjski

Rosja jest graczem międzynarodowym; jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ, co czyni z niej ważny język w stosunkach międzynarodowych, dyplomacji i handlu. Ze względu na wielkość kraju, jego wschodzącą gospodarkę i zasoby naturalne (jest czołowym producentem ropy naftowej na świecie) może to łatwo sprawić, że będzie on atrakcyjny dla biznesu. Około 250 milionów osób posługuje się nim wygodnie jako 8. językiem na świecie, a w 6 krajach język rosyjski jest językiem urzędowym.

Co więcej, Moskwa ma największą liczbę miliarderów wśród wszystkich miast na świecie! Z tych powodów, tłumaczenie na język rosyjski może być ważnym krokiem dla międzynarodowych interesów biznesowych.

Język arabski

Bloomberg klasyfikuje również arabski jako jeden z najbardziej użytecznych języków biznesowych. Język arabski jest ważne, aby wziąć pod uwagę do tłumaczenia biznesowego, jak to będzie uzyskać wejście do biznesu na Bliskim Wschodzie. Arabski, jest używany przez 295 milionów użytkowników na całym świecie, jest językiem urzędowym 27 różnych krajów, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Izrael. Ponadto, jest to znaczący gracz w biznesie z jego szybko rosnącym rynku. Internet rośnie również na Bliskim Wschodzie i z wielu osób mówiących tylko po arabsku, tłumaczenie jest kluczowe i da firmom przewagę na rynku międzynarodowym. Dlatego też znaczenie języka arabskiego jako międzynarodowego języka biznesowego jest oczywiste.

Portugalski (brazylijski)

Chociaż język portugalski może nie wydawać się oczywistym wyborem, to jednak jest on językiem urzędowym 209 milionów mieszkańców Brazylii. Obecnie Brazylia zajmuje 9. miejsce na świecie pod względem wielkości gospodarki, a język portugalski jest 6. na świecie jako najczęściej używany język. Język portugalski jest drugim najczęściej używanym językiem w Ameryce Łacińskiej (po hiszpańskim) i jest używany także w wielu krajach afrykańskich. Popyt na język portugalski w USA również rośnie i "chociaż język portugalski zawsze był ważnym językiem na świecie, dopiero niedawno został uznany za ważny język dla biznesu i stosunków międzynarodowych.

W sytuacji, gdy Brazylia staje się światową potęgą gospodarczą, a tuż za rogiem Igrzysk Olimpijskich, tłumaczenie na portugalski ma niewątpliwie ogromny potencjał biznesowy. Zwłaszcza, że możliwości biznesowe Brazylijczyków będą nadal rosnąć.

Aby wejść na rynki potężnych gospodarek hiszpańskich, chińskich, arabskich, portugalskich i rosyjskich, a także innych języków o rosnącym znaczeniu na świecie, należy koniecznie rozważyć ich wybór.

Gdzie należy się udać po usługi tłumaczeniowe?

Stepe zapewnia szybkie, niezawodne tłumaczenie ludzkie, a wszystko to z urządzenia przenośnego, dzięki czemu tłumaczenie jest przyjazne dla użytkownika i bardzo wydajne. Stepe może przetłumaczyć zawartość na ponad 100 języków w przystępnej cenie, współpracując z TermWiki, aby wybrać wysokiej jakości tłumaczy ludzkich. Firmy powinny zawsze unikać korzystania z Google Translation i innych tłumaczeń maszynowych, ponieważ brakuje im jakości i nigdy nie produkują dużej ilości materiałów, na których można polegać. Dlatego też, robienie tego może zrujnować reputację biznesu za granicą.

Autor

Michał Skowron

Redakcja ambient.com.pl