6 kroków do sukcesu podczas zagranicznych spotkań biznesowych

Zagraniczne spotkania biznesowe, czy to online, czy w cztery oczy, mogą wiązać się z dużą presją i stanowić wyzwanie logistyczne. Dlatego zebraliśmy nasze praktyczne wskazówki i kroki, aby pomóc.

Być może zastanawiasz się nad nowymi rynkami zagranicznymi dla swoich produktów lub usług. Udane spotkania z nowymi i obecnymi klientami za granicą mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrego funkcjonowania firmy na rynkach docelowych. Choć podstawy mogą być takie same, istnieją pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas podchodzenia do międzynarodowych spotkań biznesowych, takie jak lokalne zwyczaje i to, kto mówi w jakim języku. Przedstawiamy sześć prostych kroków, które pomogą Ci przygotować się do sprawnego i udanego zagranicznego spotkania biznesowego.

Sześć wskazówek dotyczących zagranicznych spotkań biznesowych

Zrób rozeznanie

Po pierwsze, zbadaj swój rynek docelowy. Podczas organizowania zagranicznego spotkania biznesowego, kluczowe znaczenie ma zbadanie lokalnych zwyczajów i norm dotyczących biznesu. Jakie są typowe godziny pracy? W jaki sposób ludzie witają się z szacunkiem? Czy istnieje jakiś szczególny dress code, którego należy przestrzegać? Przestrzeganie norm kulturowych podczas podróży zagranicznych jest niezwykle istotne, a jeśli uda Ci się je właściwie zastosować, to jest to pewny sposób na zdobycie szacunku. Świetnym sposobem na to jest wzięcie do ręki przewodnika turystycznego lub porozmawianie z przyjaciółmi, których możesz już mieć w danym regionie. Na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek: Zrób doskonałe pierwsze wrażenie - Kultura biznesowa i etykieta za granicą

Podszlifuj swoje umiejętności językowe

Choć angielski jest wciąż wiodącym językiem biznesowym, nie należy zakładać, że każdy, z kim się spotkasz, będzie się nim posługiwał. Wystarczy spojrzeć na poniższą listę 10 najważniejszych języków biznesowych. Niezależnie od tego, czy jesteś w stanie płynnie posługiwać się językiem swojego rynku docelowego, czy też chciałbyś móc powitać uczestników spotkania w ich ojczystym języku, przed spotkaniem poświęć trochę czasu na doskonalenie swoich umiejętności językowych. Poszerzenie swoich umiejętności językowych świadczy o dużym entuzjazmie, szacunku i zapale.

Dopracuj logistykę

Często w przypadku zagranicznych spotkań biznesowych, ludzie będą podróżować w różnym czasie i z różnych miejsc. Aby zapewnić bezproblemowy przyjazd, wyjazd i brak brakujących delegatów, ważne jest sformalizowanie szczegółów podróży. Sporządź arkusz kalkulacyjny, aby udokumentować szczegóły i ewentualnie listę kontrolną, aby upewnić się, że wszystko zostało uwzględnione: loty, wizy, taksówki itp. Pomoże to w zachowaniu punktualności (oczekiwanej i cenionej w wielu krajach) i zapewni spokój ducha w przeddzień spotkania.

Sprawdź kompatybilność technologii

Tak wiele z tego, co robimy, zależy od technologii i ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz na spotkaniu, jest przyjazd i odkrycie, że nie możesz podłączyć laptopa. Skontaktuj się wcześniej z miejscem spotkania i sprawdź, co jest tam dostępne. Czy potrzebujesz adapterów? A może projektora? Czy będziesz potrzebować Internetu? Może połączenie ze Skype, aby dodać innych rozmówców, jeśli niektórzy delegaci uczestniczą w konferencji zdalnie? Sprawdzenie tych rzeczy z wyprzedzeniem zmniejszy prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaskoczony w potencjalnie kłopotliwej sytuacji.

Zrozumienie kultury biznesowej

Zrozumienie kultury biznesowej panującej na rynku docelowym pomoże Ci w podjęciu decyzji o sposobie prezentacji dla Twoich klientów. Niektóre kultury przykładają większą wagę do pisemnych form komunikacji, podczas gdy inne preferują słowo mówione. Aby pomóc, warto przeczytać nasz blog na temat zrozumienia kultury biznesowej za granicą, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Twoi klienci mogą preferować prowadzenie interesów. Dobrze jest wiedzieć z wyprzedzeniem, czy trzeba poświęcić czas na przygotowanie obszernych i szczegółowych prezentacji i materiałów, czy też można ich przekonać za pomocą kilku kluczowych slajdów i własnych słów.

Nie zapominaj o podstawach

W obliczu dodatkowego stresu i komplikacji związanych z podróżami zagranicznymi, łatwo jest zapomnieć o podstawach. Są one jednak jeszcze ważniejsze w przypadku spotkania za granicą. Jakie są cele spotkania? Kto bierze w nim udział? Czy masz już przygotowane wszystkie materiały? Bądź przygotowany, a spotkanie zagraniczne może zakończyć się sukcesem dla wszystkich zainteresowanych.

 

Autor

Magdalena Owczarek

Redakcja ambient.com.pl