Do wszystkich firm - przygotujcie się na rewolucję mobilnego portfela

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

To może być przyszłość płatności dla Twoich klientów. W rzeczywistości, w wielu miejscach już się pojawiła.

KFC stało się najnowszą dużą firmą, która wprowadziła płatności mobilnym portfelem w swoich sklepach w Wielkiej Brytanii, dołączając do takich firm jak McDonald's i Starbucks. Ta ostatnia firma wprowadza tę technologię również w 7000 swoich amerykańskich lokali. Carrefour, druga pod względem wielkości sprzedaży sieć handlowa na świecie, wdrożyła już system płatności mobilnych w swoich francuskich sklepach.

Co to jest mobilny portfel?

Jest to metoda płacenia za towary przy użyciu smartfona. Płatności można dokonywać zdalnie, za pomocą wiadomości tekstowych lub poprzez przyłożenie telefonu do terminala w sklepie.

Choć na niektórych rynkach pomysł ten jest stosunkowo nowy, na innych zdążył już odnieść duży sukces. Być może najbardziej zaskakujące jest to, że portfele mobilne przyjęły się w krajach rozwijających się, głównie ze względu na brak dostępu do Internetu i bankowości internetowej.

Kenijskie kobiety teraz mniej się martwią, że zostaną napadnięte w celu zdobycia pieniędzy

Od 2007 r. w Kenii nastąpiła swoista rewolucja w zakresie mobilnych portfeli. Mimo że wiele osób nie posiada konta bankowego, 50% dorosłej populacji korzysta z mobilnego portfela. Użytkownicy płacą gotówką w sklepie, ładują ją do swojego telefonu, a następnie mogą wysyłać pieniądze za pomocą wiadomości tekstowej, aby płacić za rachunki, artykuły w sklepach lub wysyłać pieniądze do innych użytkowników portfela mobilnego. System ten jest nie tylko prosty, lecz także przyczynił się do wyeliminowania obaw wielu osób przed napadami rabunkowymi, które nie muszą już nosić przy sobie gotówki.

Haiti jest jednym z liderów systemów mobilnych portfeli

Mimo że Haiti jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, posiada jeden z najprężniej działających systemów mobilnych portfeli na świecie - mimo że penetracja telefonii komórkowej wynosi zaledwie 35-40%.

W pierwszym roku działalności mobilny portfel przyciągnął 10% dorosłej populacji - co na większości rynków zajmuje średnio cztery lata. Tylko w tym jednym roku 800 000 użytkowników dokonało prawie 10 milionów transakcji.

Globalny wzrost popularności mobilnych portfeli

Przewiduje się, że ta rozwijająca się koncepcja będzie miała podobny wpływ w innych krajach, a globalny rynek mobilnych portfeli osiągnie wartość 1 602,4 mld USD do 2018 r., rosnąc w tempie 30,7% rocznie w latach 2012-2018 (Transparency Market Research).

Potencjalne korzyści z systemów mobilnych portfeli dla firm:

 • Automatyczne gromadzenie danych o zakupach
 • Monitorowanie nawyków zakupowych poszczególnych klientów
 • Tworzenie profili klientów
 • Opracowywanie ukierunkowanych promocji
 • Ocena skuteczności strategii promocyjnych
 • Zapewnienie klientom wygody
 • Utrzymanie się w czołówce technologii płatniczych

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja firma wyprzedziła konkurencję, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się technologii portfeli mobilnych. Ponieważ nawet jeśli Twoi klienci jeszcze nie korzystają z mobilnych portfeli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce będą z nich korzystać.

Comtec pomaga firmom w prowadzeniu globalnych interesów, oferując szereg usług językowych i tłumaczeniowych. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z pracownikiem naszego działu obsługi klienta pod numerem telefonu +44 (0) 1926 3335 681 lub adresem e-mail info@comtectranslations.com.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Autor

Michał Skowron

Redakcja ambient.com.pl