Tłumaczenie i lokalizacja witryny w Joomla!

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

W firmie Comtec, wspierając naszych klientów w projektach tłumaczenia i lokalizacji stron internetowych, jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z różnego rodzaju systemami zarządzania treścią (CMS) typu open source. Jednym z najpopularniejszych systemów CMS, z jakimi się spotykamy, jest Joomla! W rzeczywistości 3% wszystkich stron internetowych korzysta z tego systemu CMS, co czyni go drugim co do popularności po WordPressie.

Joomla! to anglicyzacja suahilijskiego słowa jumla, oznaczającego wszystko razem lub jako całość. Podoba nam się to zawłaszczenie wielojęzycznego słowa, które odzwierciedla etos tej firmy!

Od czasu powstania w 2005 r. Joomla! doczekała się kilku wersji z różnymi ulepszeniami i dodatkami. W tym wpisie przedstawiamy opcje tłumaczenia witryn w Joomla! i najważniejsze kroki potrzebne do stworzenia wielojęzycznej witryny.

Wielojęzyczne witryny w Joomla!

Od wersji 1.6 Joomla! ma wbudowany menedżer języków i przełącznik języków. Umożliwiło to tworzenie witryn w różnych językach bez konieczności korzystania z zewnętrznych komponentów (co miało miejsce w poprzednich wersjach). Było to jednak nieefektywne i podatne na błędy. Aby stworzyć sprawnie działającą wielojęzyczną witrynę, konieczne było użycie rozszerzeń, takich jak Joom!Fish.

WJoomla! 1.7 wprowadzono nową funkcję w Language Switcher, która pozwalała na kojarzenie pozycji menu z innymi pozycjami menu w różnych językach i przekierowywanie do skojarzonej z nimi pozycji menu. Poprzednio moduł ten był ustawiony tak, że dla każdego języka zawartości przekierowywał na Domyślną stronę główną.

Wprowadzenie tego podejścia sprawia, że twórca witryny jest odpowiedzialny za przetłumaczenie każdej części witryny (rozszerzeń, szablonów i treści) na każdy język, w którym witryna ma być wyświetlana. Daje to twórcom witryn większą kontrolę nad tym, co pojawia się na ekranie, a także sprawia, że użytkownicy nie muszą znosić kłopotliwych, automatycznych tłumaczeń.

Najważniejsze kroki przy tworzeniu wielojęzycznej witryny w Joomla! 1.7 to:

 1. Dodaj języki treści w Menedżerze języków.
 2. Przypisz domyślną stronę główną do języka "Wszystkie".
 3. Ustrukturyzuj zawartość, aby uniknąć błędów 404 podczas nawigacji, tworząc Kategorie i Zawartość i przypisując je do języka zawartości.
 4. Utwórz określone menu i pozycje menu dla każdego języka zawartości.
 5. Utwórz moduły menu dla każdego menu.
 6. Przypisywanie stylu szablonu do każdego języka zawartości.
 7. Utwórz moduł Przełącznik języków.
 8. Włącz wtyczkę systemową Filtr języka.
 9. Kojarzenie elementów menu w różnych językach.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzyć wielojęzyczne witryny w wersjach 2.x i 3.x Joomla!, koniecznie sprawdź część 2 naszego bloga o Joomla!, która ukaże się jeszcze w tym tygodniu.

Jak Comtec może pomóc w tłumaczeniu i lokalizacji stron internetowych w Joomla!

Tłumaczenie stron internetowych w Joomla! wymaga specjalnego podejścia. Zawartość nowoczesnych, dynamicznych stron internetowych nie jest przechowywana w jednym pliku, nie można jej po prostu pobrać i przesłać do tłumacza. Wymagany jest pełny proces tłumaczenia i lokalizacji witryny obejmujący:

 1. Ekstrakcję tekstu źródłowego.
 2. Znalezienie tłumaczy z odpowiednim doświadczeniem w danym sektorze rynku i znajomością różnic kulturowych.
 3. Ponowne włączenie tekstu do strony internetowej po zakończeniu tłumaczenia.

Firma Comtec służy pomocą w całym procesie tłumaczenia strony internetowej. Wykorzystujemy naszą pamięć tłumaczeniową do przechowywania wszystkich specyficznych zwrotów i terminów firmowych. Możemy ponownie wykorzystać te tłumaczenia przy każdej aktualizacji, zmniejszając ilość treści, które muszą być ponownie przetłumaczone, co pozwala naszym klientom zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli zainwestowali Państwo również czas i pieniądze w optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), możemy pomóc w zachowaniu tej strategii w różnych językach i regionach, tłumacząc metadane witryny. Dzięki takiemu podejściu Twoja witryna przyciągnie nowych odwiedzających i odniesie sukces na rynkach międzynarodowych.

Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej na temat tłumaczenia stron internetowych i integracji systemów CMS. Możesz również dowiedzieć się więcej o naszych usługach tłumaczeń marketingowych tutaj.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tłumaczenia i lokalizacji stron internetowych, niezależnie od tego, czy korzystasz z Joomla! czy innego systemu zarządzania treścią, skontaktuj się z nami. Jesteśmy nagradzanymi ekspertami w dziedzinie tłumaczeń stron internetowych i możemy pomóc Ci w realizacji Twojego projektu. Napisz do nas na adres info@comtectranslations.com lub zadzwoń pod numer +44 (0) 1926 335 681.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Autor

Magdalena Owczarek

Redakcja ambient.com.pl