Wpis gościnny: Translated prezentuje "Larę", krótkometrażowy film o cudowności języka

Tłumaczenie oznacza umożliwienie wszystkim zrozumienia świata i bycia zrozumianym. To prawdziwy dar, który ludzie pracujący w branży lokalizacyjnej oferują każdego dnia każdemu, kto musi się porozumieć lub zrozumieć wiadomość w innym języku.

Umiejętność tworzenia i rozumienia języka czyni człowieka wyjątkowym. To otwiera drzwi do ludzi, kultur i idei. Różnorodność językowa nie powinna być barierą dla zrozumienia, ale szansą na stworzenie przyszłości, w której wszyscy będą mogli łatwiej się porozumiewać.

Lara to opowieść o dziewczynie obdarzonej wyjątkowym darem - potrafi mówić we wszystkich językach świata. Robi to w sposób prosty i inteligentny, a przy tym ma w sobie coś z człowieka (jest życzliwa i hojna, jeśli chodzi o pomoc innym).

Ten "cud" zostaje przedstawiony na scenie w surrealistycznej bajce, która rozgrywa się na odległej wyspie na Morzu Śródziemnym i opowiada małą historię, która jednak przemówiła do całego świata. Mała jak nasza główna bohaterka Lara, dziecko urodzone ze szczególnym darem: zdolnością mówienia we wszystkich językach świata. Dar, który hojnie i pozytywnie postanawia nie zatrzymać dla siebie, ale podzielić się nim z całą społecznością, aby pomóc ludziom w wielu sytuacjach.

Postać Lary i jej relacje z mieszkańcami wyspy stanowią kluczowy element tego filmu, w którym naszym celem było przedstawienie cyfrowej usługi Translated poprzez ciepłą i ludzką opowieść o analogowym i ponadczasowym duchu, jak w każdej bajce, w której nie wiemy, gdzie kończy się mit, a zaczyna rzeczywistość.

W rezultacie powstała opowieść, która wydaje się niemożliwa, ale którą wszyscy pracownicy biur tłumaczeń codziennie wprowadzają w życie.

Dlatego też cały film jest poświęcony wszystkim tym, którzy pracują jako tłumacze, kierownicy projektów, inżynierowie oprogramowania i inni, którzy sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze, a globalna komunikacja bardziej znacząca.

Wartości

kino

Znaczenie porozumienia między ludźmi leży u podstaw tego projektu, dlatego też Translated wybrało Auge, niezależną agencję kreatywną z siedzibą w Mediolanie, do opracowania tej koncepcji kreatywnej. Jest to niewielki zespół, który uwielbia myśleć w sposób ambitny - ta sama mentalność, którą można odnaleźć w Translated. Ponieważ jest to pierwszy film w historii marki, podjęli oni wspólną decyzję, aby skupić się na wartościach Translated, a nie tylko na jej usługach, starając się przekazać te wartości za pomocą czegoś, co można określić jako pełnoprawny film krótkometrażowy, a nie tylko reklamę, w którym tłumaczenie staje się wspaniałym i magicznym darem, który poprawia jakość życia i pozwala ludziom zmniejszyć dystans między nimi a światem.

Każdy element filmu służy temu przesłaniu i ma na celu przekazanie tego ciepła i człowieczeństwa: decyzja o wykorzystaniu wyłącznie lokalnych mieszkańców, a nie profesjonalnych aktorów, realistyczne podejście do reżyserii oraz muzyka, stworzona specjalnie na potrzeby filmu, grana w całości przez orkiestrę instrumentów analogowych i ściśle związana z tradycjami muzycznymi regionu Morza Śródziemnego.

Szczegóły techniczne i muzyka

Film reklamowy został nakręcony w Salinie, małej wyspie na Sycylii, podczas przerwy w blokadzie w 2020 roku.

Wyreżyserował ją belgijski reżyser Koen Mortier, który tworzy również filmy fabularne - w rzeczywistości pracuje właśnie nad nowym filmem. Dzięki swojemu naturalnemu i zdecydowanie ludzkiemu podejściu, podszedł do tej historii z wyczuciem i merytorycznie.

Krótkometrażówka została nakręcona w ciągu 4 dni produkcji, a w obsadzie znaleźli się głównie miejscowi, którzy grali po raz pierwszy w życiu. I tak na przykład nauczycielka zagrała specjalistę medycyny, miejski aptekarz wcielił się w rolę lekarza pierwszego kontaktu, a dwie pary sióstr zagrały główną bohaterkę Larę na różnych etapach dorastania.

Muzyka została specjalnie skomponowana przez dwóch włoskich muzyków, Michele Braga i Emanuele Bossi, którzy mają już na swoim koncie pracę przy kilku ścieżkach dźwiękowych do filmów. Partytury zostały następnie zagrane przez znakomitych muzyków z orkiestry instrumentów analogowych.

Autor

Michał Skowron

Redakcja ambient.com.pl